Google Pixel 10 Pro Fold
Google Pixel 10 Pro Fold specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 8.0" |
| Resolution | 2076 x 2152 pixels, 1:1 ratio (~374 ppi density) |
| Type | Foldable LTPO OLED, 120Hz, HDR10 + , 1800 nits (HB |
| Brightness | 3000 nits |
| Protection | Mohs level 5 |
| Chipset | Google Tensor G5 (3 nm) |
| Processor | Octa-core (1x3.78 GHz Cortex-X4 & 5x3.05 GHz Cortex-A725 & 2x2.25 GHz Cortex-A520) |
| GPU | PowerVR DXT-48-1536 |
| AnTuTu Score | 1291252 |
| RAM & Storage | 256GB 16GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Operating System | Android 16 |
| UI Layer | up to 7 major Android upgrades |
| Main Camera | 48MP |
| Camera Setup | 48 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 10.8 MP, f/3.1, 112mm (telephoto), 1/3.2", dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 10.5 MP, f/2.2, 127? (ultrawide), 1/3.4", PDAF |
| Features | Multi-zone Laser AF, LED flash, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take, Zoom Enhance |
| Video Recording | 4K@24/30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps, 10-bit HDR, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Camera | 10MP |
| Selfie Features | HDR, panorama |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 5015mAh |
| Charging Speed | 30W |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Charging | No |
| Dimensions | Unfolded: 155.2 x 150.4 x 5.2 mmFolded: 155.2 x 76.3 x 10.8 mm |
| Weight | 258g |
| Build Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 2) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass V |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, p |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| SIM Type | Nano-SIM + eSIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| Headphone Jack | No |
| Stereo Speakers | Yes |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Advanced LTPO display technology
- Smooth 120Hz refresh rate
- Outstanding outdoor brightness
- Long-lasting battery life
- Versatile zoom camera setup
- Extra ultrawide camera flexibility
Cons
- Charging speed feels slow for modern heavy usage
- A full 0 to 100% charge can take over an hour
- Modest main camera resolution
- Relatively heavy body
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Google Pixel 10 Pro Fold is a smartphone positioned around $1,800.00, released in October 2025.
It features a 8.0" display, Foldable LTPO OLED, 120Hz, HDR10 + , 1800 nits (HB, with 2076 x 2152 pixels, 1:1 ratio (~374 ppi density) resolution, and a 120Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Google Tensor G5 (3 nm), with 256GB 16GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM.
For photography, the phone offers a 48MP main camera, a camera setup that includes 48 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 10.8 MP, f/3.1, 112mm (telephoto), 1/3.2", dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 10.5 MP, f/2.2, 127? (ultrawide), 1/3.4", PDAF, a 10MP selfie camera.
Battery life is supported by a 5015mAh battery, 30W charging, wireless charging support.
Overall, it looks like strong enough for smooth daily use and multitasking, a good option for users who need long battery life.
Detailed Review
Google Pixel 10 Pro Fold offers a balanced smartphone experience with Google Tensor G5 (3 nm), a Foldable LTPO OLED, 120Hz, HDR10 + , 1800 nits (HB display, and a 48MP main camera backed by a 5015mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!