Honor Magic8 Pro Air
Honor Magic8 Pro Air specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.3" |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio (~461 ppi density |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 4320Hz PWM, Dolby Vis |
| Brightness | 6000 nits |
| Protection | N/A |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| Processor | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Arm G1-Ultra |
| AnTuTu Score | 4011932 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Operating System | Android 16 |
| UI Layer | MagicOS 10 |
| Main Camera | 50MP |
| Camera Setup | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.3", 1.2µm, multi-directional PDAF, OIS 64 MP, f/2.6, 74mm (periscope telephoto), 1/2", PDAF, OIS, 3.2x optical zoom 50 MP, f/2.2, 16mm, 112? (ultrawide) |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR, 10-bit video |
| Selfie Camera | 50MP |
| Selfie Features | N/A |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 5500mAh |
| Charging Speed | 80W |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Charging | Yes |
| Dimensions | 150.5 x 71.9 x 6.1 mm (5.93 x 2.83 x 0.24 in) |
| Weight | 155g |
| Build Material | Glass front, aluminum frame |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerom |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| SIM Type | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack | No |
| Stereo Speakers | Yes |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Advanced LTPO display technology
- Ultra-smooth 144Hz refresh rate
- Outstanding outdoor brightness
- Long-lasting battery life
- Fast charging support
- Capable main camera
Cons
- No confirmed display protection
- Older USB 2.0 data speeds
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Honor Magic8 Pro Air is a smartphone positioned around $899.00, released in January 2026.
It features a 6.3" display, LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 4320Hz PWM, Dolby Vis, with 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio (~461 ppi density resolution, and a 320Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Mediatek Dimensity 9500 (3 nm), with 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM.
For photography, the phone offers a 50MP main camera, a camera setup that includes 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.3", 1.2µm, multi-directional PDAF, OIS 64 MP, f/2.6, 74mm (periscope telephoto), 1/2", PDAF, OIS, 3.2x optical zoom 50 MP, f/2.2, 16mm, 112? (ultrawide), a 50MP selfie camera.
Battery life is supported by a 5500mAh battery, 80W charging, wireless charging support.
Overall, it looks like excellent for gaming and heavy performance, a good option for users who need long battery life, suitable for users who care about mobile photography.
Detailed Review
Honor Magic8 Pro Air offers a balanced smartphone experience with Mediatek Dimensity 9500 (3 nm), a LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 4320Hz PWM, Dolby Vis display, and a 50MP main camera backed by a 5500mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!