Motorola Moto S50
Motorola Moto S50 specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.4" |
| Resolution | 1272 x 2670 pixels, 19:9 ratio (~460 ppi density) |
| Type | LTPO P-OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10 + , 3000 nits |
| Brightness | 3000 nits |
| Protection | N/A |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| AnTuTu Score | 344947 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Operating System | Android 14 |
| UI Layer | N/A |
| Main Camera | 50MP |
| Camera Setup | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.5", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP, f/2.0, 73mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 13 MP, f/2.2, 13mm, 123? (ultrawide), 1.12µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Selfie Camera | 32MP |
| Selfie Features | HDR |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 4310mAh |
| Charging Speed | 68W |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Charging | No |
| Dimensions | 154.1 x 71.2 x 8.1 mm (6.07 x 2.80 x 0.32 in) |
| Weight | 170g |
| Build Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, plastic back or silicone polymer (eco leather) back |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (under display, optical), acceleromete |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, CDMA, HSPA, CDMA2000, LTE, 5G |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack | No |
| Stereo Speakers | Yes |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Advanced LTPO display technology
- Smooth 120Hz refresh rate
- Outstanding outdoor brightness
- Fast charging support
- Capable main camera
- Versatile zoom camera setup
Cons
- Battery life may not suit highly active or heavy users
- No confirmed display protection
- Older USB 2.0 data speeds
- Limited SIM flexibility
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Motorola Moto S50 is a smartphone positioned around $700.00, released in September 2024.
It features a 6.4" display, LTPO P-OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10 + , 3000 nits, with 1272 x 2670 pixels, 19:9 ratio (~460 ppi density) resolution, and a 120Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Mediatek Dimensity 7300 (4 nm), with 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM.
For photography, the phone offers a 50MP main camera, a camera setup that includes 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.5", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP, f/2.0, 73mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 13 MP, f/2.2, 13mm, 123? (ultrawide), 1.12µm, PDAF, a 32MP selfie camera.
Battery life is supported by a 4310mAh battery, 68W charging, wireless charging support.
Overall, it looks like suitable for users who care about mobile photography.
Detailed Review
Motorola Moto S50 offers a balanced smartphone experience with Mediatek Dimensity 7300 (4 nm), a LTPO P-OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10 + , 3000 nits display, and a 50MP main camera backed by a 4310mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!