Motorola Razr 50 Ultra
Motorola Razr 50 Ultra specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.9" |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels (~413 ppi density) |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, Dolby Vision, 165 |
| Brightness | 3000 nits |
| Protection | N/A |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Processor | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
| AnTuTu Score | 876754 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Operating System | Android 14 |
| UI Layer | up to 3 major Android upgrades |
| Main Camera | 50MP |
| Camera Setup | 50 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 1/2.76", 0.64µm, PDAF, 2x optical zoom |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, HDR10 + , gyro-EIS |
| Selfie Camera | 32MP |
| Selfie Features | HDR |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 4000mAh |
| Charging Speed | 45W |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Charging | Yes |
| Dimensions | Unfolded: 171.4 x 74 x 7.1 mmFolded: 88.1 x 74 x 15.3 mm |
| Weight | 189g |
| Build Material | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass Victus), silicone polymer back (eco lea |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, p |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, CDMA, HSPA, EVDO, LTE, 5G |
| SIM Type | Nano-SIM + eSIMNano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band or tri-band (region dependent) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossle |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack | No |
| Stereo Speakers | Yes |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Advanced LTPO display technology
- Ultra-smooth 144Hz refresh rate
- Outstanding outdoor brightness
- Fast charging support
- Capable main camera
- Versatile zoom camera setup
Cons
- Battery life may not suit highly active or heavy users
- No confirmed display protection
- Older USB 2.0 data speeds
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Motorola Razr 50 Ultra is a smartphone positioned around $1,000.00, released in June 2024.
It features a 6.9" display, Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, Dolby Vision, 165, with 1080 x 2640 pixels (~413 ppi density) resolution, and a 165Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm), with 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM.
For photography, the phone offers a 50MP main camera, a camera setup that includes 50 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 1/2.76", 0.64µm, PDAF, 2x optical zoom, a 32MP selfie camera.
Battery life is supported by a 4000mAh battery, 45W charging, wireless charging support.
Overall, it looks like suitable for users who care about mobile photography.
Detailed Review
Motorola Razr 50 Ultra offers a balanced smartphone experience with Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm), a Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, Dolby Vision, 165 display, and a 50MP main camera backed by a 4000mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!