Oppo K14x
Oppo K14x specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.8" |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 700 nits (typ), 1125 nits (peak) |
| Brightness | 1125 nits |
| Protection | N/A |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| AnTuTu Score | 201879 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Operating System | Android 15 |
| UI Layer | ColorOS 15 |
| Main Camera | 50MP |
| Camera Setup | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Selfie Camera | 5MP |
| Selfie Features | Panorama |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 6500mAh |
| Charging Speed | 45W |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | Yes |
| Dimensions | 166.6 x 78.5 x 8.6 mm (6.56 x 3.09 x 0.34 in) |
| Weight | 212g |
| Build Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximi |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack | Yes |
| Stereo Speakers | No |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Smooth 120Hz refresh rate
- Huge battery capacity
- Fast charging support
- Capable main camera
- 3.5mm headphone jack
- Reverse charging support
Cons
- No AMOLED/OLED display
- Performance is limited for demanding tasks
- No NFC support
- No stereo speakers
- No wireless charging
- No confirmed display protection
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Oppo K14x is a smartphone positioned around $200.00, released in February 2026.
It features a 6.8" display, IPS LCD, 120Hz, 700 nits (typ), 1125 nits (peak), with 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) resolution, and a 120Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Mediatek Dimensity 6300 (6 nm), with 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM.
For photography, the phone offers a 50MP main camera, a camera setup that includes 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens, a 5MP selfie camera.
Battery life is supported by a 6500mAh battery, 45W charging.
Overall, it looks like a good option for users who need long battery life, suitable for users who care about mobile photography, a strong value choice in its price range.
Detailed Review
Oppo K14x offers a balanced smartphone experience with Mediatek Dimensity 6300 (6 nm), a IPS LCD, 120Hz, 700 nits (typ), 1125 nits (peak) display, and a 50MP main camera backed by a 6500mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!