Samsung Galaxy F07
Samsung Galaxy F07 specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.7" |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Type | PLS LCD, 90Hz |
| Brightness | N/A nits |
| Protection | N/A |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| AnTuTu Score | 194891 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM |
| Operating System | Android 15 |
| UI Layer | One UI 7 |
| Main Camera | 50MP |
| Camera Setup | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 8MP |
| Selfie Features | N/A |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 5000mAh |
| Charging Speed | 25W |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
| Dimensions | 167.4 x 77.4 x 7.6 mm (6.59 x 3.05 x 0.30 in) |
| Weight | 184g |
| Build Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximi |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, HSPA, LTE |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack | Yes |
| Stereo Speakers | No |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Smooth high refresh rate display
- Long-lasting battery life
- Capable main camera
- 3.5mm headphone jack
- Premium build quality
Cons
- No AMOLED/OLED display
- Refresh rate is not class-leading
- Charging speed feels slow for modern heavy usage
- A full 0 to 100% charge can take over an hour
- No NFC support
- No stereo speakers
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Samsung Galaxy F07 is a smartphone positioned around $150.00, released in October 2025.
It features a 6.7" display, PLS LCD, 90Hz, with 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) resolution, and a 90Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Mediatek Helio G99 (6 nm), with 64GB 4GB RAM.
For photography, the phone offers a 50MP main camera, a camera setup that includes 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF Auxiliary lens, a 8MP selfie camera.
Battery life is supported by a 5000mAh battery, 25W charging.
Overall, it looks like a good option for users who need long battery life, suitable for users who care about mobile photography, a strong value choice in its price range.
Detailed Review
Samsung Galaxy F07 offers a balanced smartphone experience with Mediatek Helio G99 (6 nm), a PLS LCD, 90Hz display, and a 50MP main camera backed by a 5000mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!