Google Pixel 9 Pro
Google Pixel 9 Pro specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.3" |
| Resolution | 1280 x 2856 pixels, 20:9 ratio (~495 ppi density) |
| Type | LTPO OLED, 120Hz, HDR10 + , 2000 nits (HBM), 3000 |
| Brightness | 3000 nits |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 4 |
| Chipset | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Processor | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.92 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Mali-G715 MC7 |
| AnTuTu Score | 863530 |
| RAM & Storage | 128GB 16GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Operating System | Android 14 |
| UI Layer | up to 7 major Android upgrades |
| Main Camera | 50MP |
| Camera Setup | 50 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 48 MP, f/2.8, 113mm (periscope telephoto), 1/2.55", dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 48 MP, f/1.7, 123? (ultrawide), 1/2.55", dual |
| Features | Multi-zone Laser AF, LED flash, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take, Zoom Enhance |
| Video Recording | 8K@30fps (via cloud-based upscaling), 4K@24/30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-b |
| Selfie Camera | 42MP |
| Selfie Features | HDR, panorama |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 4700mAh |
| Charging Speed | 27W |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Charging | Yes |
| Dimensions | 152.8 x 72 x 8.5 mm (6.02 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 199g |
| Build Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerom |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| SIM Type | Nano-SIM + eSIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| Headphone Jack | No |
| Stereo Speakers | Yes |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Advanced LTPO display technology
- Smooth 120Hz refresh rate
- Outstanding outdoor brightness
- Capable main camera
- Versatile zoom camera setup
- Extra ultrawide camera flexibility
Cons
- Battery life may not suit highly active or heavy users
- Charging speed feels slow for modern heavy usage
- A full 0 to 100% charge can take over an hour
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Google Pixel 9 Pro is a smartphone positioned around $1,000.00, released in September 2024.
It features a 6.3" display, LTPO OLED, 120Hz, HDR10 + , 2000 nits (HBM), 3000 , with 1280 x 2856 pixels, 20:9 ratio (~495 ppi density) resolution, and a 120Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Google Tensor G4 (4 nm), with 128GB 16GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM.
For photography, the phone offers a 50MP main camera, a camera setup that includes 50 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 48 MP, f/2.8, 113mm (periscope telephoto), 1/2.55", dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 48 MP, f/1.7, 123? (ultrawide), 1/2.55", dual , a 42MP selfie camera.
Battery life is supported by a 4700mAh battery, 27W charging, wireless charging support.
Overall, it looks like suitable for users who care about mobile photography.
Detailed Review
Google Pixel 9 Pro offers a balanced smartphone experience with Google Tensor G4 (4 nm), a LTPO OLED, 120Hz, HDR10 + , 2000 nits (HBM), 3000 display, and a 50MP main camera backed by a 4700mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!