Huawei Enjoy 20 Plus 5G
Huawei Enjoy 20 Plus 5G specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.6" |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~397 ppi density) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Brightness | N/A nits |
| Protection | N/A |
| Chipset | Mediatek Dimensity 720 (7 nm) |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| AnTuTu Score | 179169 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Operating System | Android 10 |
| UI Layer | no Google Play Services |
| Main Camera | 48MP |
| Camera Setup | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 120? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 16MP |
| Selfie Features | HDR |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 4200mAh |
| Charging Speed | 40W |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
| Dimensions | 163.5 x 76.5 x 9 mm (6.44 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 197g |
| Build Material | N/A |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, p |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack | Yes |
| Stereo Speakers | No |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Smooth high refresh rate display
- Extra ultrawide camera flexibility
- 3.5mm headphone jack
- 5G connectivity
- USB OTG support
Cons
- No AMOLED/OLED display
- Refresh rate is not class-leading
- Battery life may not suit highly active or heavy users
- Modest main camera resolution
- No NFC support
- No stereo speakers
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Huawei Enjoy 20 Plus 5G is a smartphone positioned around $350.00, released in September 2020.
It features a 6.6" display, IPS LCD, 90Hz, with 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~397 ppi density) resolution, and a 90Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Mediatek Dimensity 720 (7 nm), with 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM.
For photography, the phone offers a 48MP main camera, a camera setup that includes 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 120? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro), a 16MP selfie camera.
Battery life is supported by a 4200mAh battery, 40W charging.
Overall, it looks like a strong value choice in its price range.
Detailed Review
Huawei Enjoy 20 Plus 5G offers a balanced smartphone experience with Mediatek Dimensity 720 (7 nm), a IPS LCD, 90Hz display, and a 48MP main camera backed by a 4200mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!