Huawei nova 9 SE
Huawei nova 9 SE specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.8" |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~387 ppi density) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Brightness | N/A nits |
| Protection | N/A |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| AnTuTu Score | 132349 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Operating System | Android 11 |
| UI Layer | no Google Play Services |
| Main Camera | 108MP |
| Camera Setup | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 112? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Camera | 16MP |
| Selfie Features | N/A |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 4000mAh |
| Charging Speed | 66W |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
| Dimensions | 164.6 x 75.6 x 7.9 mm (6.48 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 191g |
| Build Material | N/A |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, c |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, HSPA, LTE |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack | No |
| Stereo Speakers | No |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Smooth high refresh rate display
- Fast charging support
- High-resolution main camera
- Extra ultrawide camera flexibility
- Generous storage options
- USB OTG support
Cons
- No AMOLED/OLED display
- Refresh rate is not class-leading
- Battery life may not suit highly active or heavy users
- Performance is limited for demanding tasks
- No NFC support
- No stereo speakers
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Huawei nova 9 SE is a smartphone positioned around $300.00, released in March 2022.
It features a 6.8" display, IPS LCD, 90Hz, with 1080 x 2388 pixels (~387 ppi density) resolution, and a 90Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm), with 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM.
For photography, the phone offers a 108MP main camera, a camera setup that includes 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 112? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth), a 16MP selfie camera.
Battery life is supported by a 4000mAh battery, 66W charging.
Overall, it looks like suitable for users who care about mobile photography, a strong value choice in its price range.
Detailed Review
Huawei nova 9 SE offers a balanced smartphone experience with Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm), a IPS LCD, 90Hz display, and a 108MP main camera backed by a 4000mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!