Infinix Hot 20
Infinix Hot 20 specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.8" |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Brightness | N/A nits |
| Protection | N/A |
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| AnTuTu Score | 115535 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Operating System | Android 12 |
| UI Layer | XOS 12 |
| Main Camera | 50MP |
| Camera Setup | 50 MP, f/1.6, (wide), PDAF QVGA |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 8MP |
| Selfie Features | Dual-LED flash |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 5000mAh |
| Charging Speed | 18W |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | Yes |
| Dimensions | 170.7 x 77.4 x 8.3 mm (6.72 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 198g |
| Build Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximi |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, HSPA, LTE |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Smooth high refresh rate display
- Long-lasting battery life
- Capable main camera
- Stereo speakers
- 3.5mm headphone jack
- Reverse charging support
Cons
- No AMOLED/OLED display
- Refresh rate is not class-leading
- Charging speed feels slow for modern heavy usage
- A full 0 to 100% charge can take over an hour
- No NFC support
- No wireless charging
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Infinix Hot 20 is a smartphone positioned around $179.00, released in October 2022.
It features a 6.8" display, IPS LCD, 90Hz, with 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) resolution, and a 90Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm), with 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM.
For photography, the phone offers a 50MP main camera, a camera setup that includes 50 MP, f/1.6, (wide), PDAF QVGA, a 8MP selfie camera.
Battery life is supported by a 5000mAh battery, 18W charging.
Overall, it looks like a good option for users who need long battery life, suitable for users who care about mobile photography, a strong value choice in its price range.
Detailed Review
Infinix Hot 20 offers a balanced smartphone experience with Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm), a IPS LCD, 90Hz display, and a 50MP main camera backed by a 5000mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!