Infinix S5 Pro (48+40)
Infinix S5 Pro (48+40) specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.5" |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | N/A nits |
| Protection | N/A |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| AnTuTu Score | 50372 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Operating System | Android 10 |
| UI Layer | N/A |
| Main Camera | 48MP |
| Camera Setup | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 2 MP, (depth) QVGA low light camera sensor |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 40MP |
| Selfie Features | N/A |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 4000mAh |
| Charging Speed | N/AW |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
| Dimensions | 162.5 x 76.9 x 9 mm (6.40 x 3.03 x 0.35 in) |
| Weight | 195g |
| Build Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, p |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, HSPA, LTE |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB Type | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack | Yes |
| Stereo Speakers | No |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- 3.5mm headphone jack
- Premium build quality
- USB OTG support
Cons
- No AMOLED/OLED display
- Only 60Hz refresh rate
- Battery life may not suit highly active or heavy users
- Charging speed is not clearly specified
- Modest main camera resolution
- No NFC support
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Infinix S5 Pro (48+40) is a smartphone positioned around $180.00, released in April 2020.
It features a 6.5" display, IPS LCD, with 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density resolution, and a 60Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm), with 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM.
For photography, the phone offers a 48MP main camera, a camera setup that includes 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 2 MP, (depth) QVGA low light camera sensor, a 40MP selfie camera.
Battery life is supported by a 4000mAh battery.
Overall, it looks like a strong value choice in its price range.
Detailed Review
Infinix S5 Pro (48+40) offers a balanced smartphone experience with Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm), a IPS LCD display, and a 48MP main camera backed by a 4000mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!