Samsung Galaxy A16
Samsung Galaxy A16 specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.7" |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density |
| Type | Super AMOLED, 90Hz |
| Brightness | N/A nits |
| Protection | Mohs level 5 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| AnTuTu Score | 194891 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 4GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Operating System | Android 14 |
| UI Layer | One UI 7 |
| Main Camera | 50MP |
| Camera Setup | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF 5 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 13MP |
| Selfie Features | N/A |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 5000mAh |
| Charging Speed | 25W |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.9 mm (6.47 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 200g |
| Build Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, HSPA, LTE |
| SIM Type | Nano-SIMNano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack | No |
| Stereo Speakers | No |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Vibrant AMOLED/OLED display
- Smooth high refresh rate display
- Long-lasting battery life
- Capable main camera
- Extra ultrawide camera flexibility
- Generous storage options
Cons
- Refresh rate is not class-leading
- Charging speed feels slow for modern heavy usage
- A full 0 to 100% charge can take over an hour
- No NFC support
- No stereo speakers
- No wireless charging
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Samsung Galaxy A16 is a smartphone positioned around $180.00, released in November 2024.
It features a 6.7" display, Super AMOLED, 90Hz, with 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density resolution, and a 90Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Mediatek Helio G99 (6 nm), with 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 4GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM.
For photography, the phone offers a 50MP main camera, a camera setup that includes 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF 5 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro), a 13MP selfie camera.
Battery life is supported by a 5000mAh battery, 25W charging.
Overall, it looks like a good option for users who need long battery life, suitable for users who care about mobile photography, a strong value choice in its price range.
Detailed Review
Samsung Galaxy A16 offers a balanced smartphone experience with Mediatek Helio G99 (6 nm), a Super AMOLED, 90Hz display, and a 50MP main camera backed by a 5000mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!