Tecno Phantom X
Tecno Phantom X specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.7" |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density |
| Type | Super AMOLED, 90Hz |
| Brightness | N/A nits |
| Protection | N/A |
| Chipset | Mediatek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm) |
| Processor | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| AnTuTu Score | 180435 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM |
| Operating System | Android 11 |
| UI Layer | HIOS 7.6 |
| Main Camera | 50MP |
| Camera Setup | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.3", 1.2µm, dual pixel PDAF 13 MP, f/2.4, 50mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.3, 120? (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, AF |
| Features | Laser AF, Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera | N/AMP |
| Selfie Features | Dual-LED flash |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 4700mAh |
| Charging Speed | 33W |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
| Dimensions | 163.5 x 73.8 x 8.7 mm (6.44 x 2.91 x 0.34 in) |
| Weight | 201g |
| Build Material | Glass front, glass back (Gorilla Glass 5) |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (under display, optical), acceleromete |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, HSPA, LTE |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack | Yes |
| Stereo Speakers | No |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Vibrant AMOLED/OLED display
- Smooth high refresh rate display
- Capable main camera
- Versatile zoom camera setup
- Extra ultrawide camera flexibility
- Generous storage options
Cons
- Refresh rate is not class-leading
- Battery life may not suit highly active or heavy users
- Charging speed feels slow for modern heavy usage
- A full 0 to 100% charge can take over an hour
- No NFC support
- No stereo speakers
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Tecno Phantom X is a smartphone positioned around $499.00, released in July 2021.
It features a 6.7" display, Super AMOLED, 90Hz, with 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density resolution, and a 90Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Mediatek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm), with 256GB 8GB RAM.
For photography, the phone offers a 50MP main camera, a camera setup that includes 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.3", 1.2µm, dual pixel PDAF 13 MP, f/2.4, 50mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.3, 120? (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, AF.
Battery life is supported by a 4700mAh battery, 33W charging.
Overall, it looks like suitable for users who care about mobile photography, a strong value choice in its price range.
Detailed Review
Tecno Phantom X offers a balanced smartphone experience with Mediatek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm), a Super AMOLED, 90Hz display, and a 50MP main camera backed by a 4700mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!