Xiaomi Redmi Turbo 5
Xiaomi Redmi Turbo 5 specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.6" |
| Resolution | 1268 x 2756 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Visio |
| Brightness | 3500 nits |
| Protection | N/A |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) |
| Processor | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| AnTuTu Score | 800238 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Operating System | Android 16 |
| UI Layer | HyperOS 3 |
| Main Camera | 50MP |
| Camera Setup | 50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10 + |
| Selfie Camera | 20MP |
| Selfie Features | N/A |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 7560mAh |
| Charging Speed | 100W |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | Yes |
| Dimensions | 157.5 x 75.2 x 8.2 mm (6.20 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 204g |
| Build Material | Glass front, aluminum frame |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (under display, optical), acceleromete |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, CDMA, HSPA, CDMA2000, LTE, 5G |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA, MI |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack | No |
| Stereo Speakers | Yes |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Vibrant AMOLED/OLED display
- Ultra-smooth 144Hz refresh rate
- Outstanding outdoor brightness
- Huge battery capacity
- Very fast charging
- Capable main camera
Cons
- No wireless charging
- No confirmed display protection
- Older USB 2.0 data speeds
- Limited SIM flexibility
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Xiaomi Redmi Turbo 5 is a smartphone positioned around $499.00, released in January 2026.
It features a 6.6" display, AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Visio, with 1268 x 2756 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density resolution, and a 840Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm), with 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM.
For photography, the phone offers a 50MP main camera, a camera setup that includes 50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, a 20MP selfie camera.
Battery life is supported by a 7560mAh battery, 100W charging.
Overall, it looks like a good option for users who need long battery life, suitable for users who care about mobile photography, a strong value choice in its price range.
Detailed Review
Xiaomi Redmi Turbo 5 offers a balanced smartphone experience with Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm), a AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Visio display, and a 50MP main camera backed by a 7560mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!