Xiaomi Poco M8
Xiaomi Poco M8 specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.8" |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR, 800 ni |
| Brightness | 3200 nits |
| Protection | N/A |
| Chipset | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| AnTuTu Score | 291832 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Operating System | Android 15 |
| UI Layer | HyperOS 2 |
| Main Camera | 50MP |
| Camera Setup | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.88", 0.61µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Camera | 20MP |
| Selfie Features | HDR, panorama |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 5520mAh |
| Charging Speed | 45W |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | Yes |
| Dimensions | 164 x 75.4 x 7.4 mm (6.46 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 178g |
| Build Material | N/A |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (under display, optical), acceleromete |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack | No |
| Stereo Speakers | Yes |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Vibrant AMOLED/OLED display
- Ultra-smooth 144Hz refresh rate
- Outstanding outdoor brightness
- Long-lasting battery life
- Fast charging support
- Capable main camera
Cons
- Performance is limited for demanding tasks
- No NFC support
- No wireless charging
- No confirmed display protection
- Older USB 2.0 data speeds
- Limited SIM flexibility
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Xiaomi Poco M8 is a smartphone positioned around $329.00, released in January 2026.
It features a 6.8" display, AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR, 800 ni, with 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) resolution, and a 840Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm), with 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM.
For photography, the phone offers a 50MP main camera, a camera setup that includes 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.88", 0.61µm, PDAF Auxiliary lens, a 20MP selfie camera.
Battery life is supported by a 5520mAh battery, 45W charging.
Overall, it looks like a good option for users who need long battery life, suitable for users who care about mobile photography, a strong value choice in its price range.
Detailed Review
Xiaomi Poco M8 offers a balanced smartphone experience with Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm), a AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR, 800 ni display, and a 50MP main camera backed by a 5520mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!