Apple iPhone 17
Apple iPhone 17 specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.3" |
| Resolution | 1206 x 2622 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density |
| Type | LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, 1000 nit |
| Brightness | 3000 nits |
| Protection | Ceramic Shield 2, Mohs level 5 |
| Chipset | Apple A19 (3 nm) |
| Processor | Hexa-core (2x4.26 GHz + 4xX.X GHz) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
| AnTuTu Score | 2100000 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Operating System | iOS 26 |
| UI Layer | N/A |
| Main Camera | 48MP |
| Camera Setup | 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 48 MP, f/2.2, 13mm, 120? (ultrawide), 1/2.55", 0.7µm, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
| Selfie Camera | 18MP |
| Selfie Features | HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec. |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 3692mAh |
| Charging Speed | 25W |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Charging | Yes |
| Dimensions | 149.6 x 71.5 x 8 mm (5.89 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 177g |
| Build Material | Glass front (Ceramic Shield 2), aluminum frame, glass back |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, CDMA, HSPA, EVDO, LTE, 5G |
| SIM Type | Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time; Internati |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, hotspot |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, DisplayPort |
| Headphone Jack | No |
| Stereo Speakers | Yes |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Advanced LTPO display technology
- Smooth 120Hz refresh rate
- Outstanding outdoor brightness
- Extra ultrawide camera flexibility
- Powerful flagship-level performance
- Generous storage options
Cons
- Battery life may not suit highly active or heavy users
- Charging speed feels slow for modern heavy usage
- A full 0 to 100% charge can take over an hour
- Modest main camera resolution
- Older USB 2.0 data speeds
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Apple iPhone 17 is a smartphone positioned around $800.00, released in September 2025.
It features a 6.3" display, LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, 1000 nit, with 1206 x 2622 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density resolution, and a 120Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Apple A19 (3 nm), with 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM.
For photography, the phone offers a 48MP main camera, a camera setup that includes 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 48 MP, f/2.2, 13mm, 120? (ultrawide), 1/2.55", 0.7µm, PDAF, a 18MP selfie camera.
Battery life is supported by a 3692mAh battery, 25W charging, wireless charging support.
Overall, it looks like excellent for gaming and heavy performance.
Detailed Review
Apple iPhone 17 offers a balanced smartphone experience with Apple A19 (3 nm), a LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, 1000 nit display, and a 48MP main camera backed by a 3692mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!