Honor 80 GT
Honor 80 GT specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.7" |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10, 1400 nits (peak) |
| Brightness | 1400 nits |
| Protection | N/A |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8 + Gen 1 (4 nm) |
| Processor | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| AnTuTu Score | 836893 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Operating System | Android 12 |
| UI Layer | MagicOS 7 |
| Main Camera | 54MP |
| Camera Setup | 54 MP, f/1.9, (wide), 1/1.49", PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie Camera | 16MP |
| Selfie Features | N/A |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 4800mAh |
| Charging Speed | 66W |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | Yes |
| Dimensions | 162.5 x 75.3 x 7.9 mm (6.40 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 187g |
| Build Material | N/A |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (under display, optical), acceleromete |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, CDMA, HSPA, CDMA2000, LTE, 5G |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack | No |
| Stereo Speakers | No |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Vibrant AMOLED/OLED display
- Smooth 120Hz refresh rate
- Good display brightness
- Fast charging support
- Capable main camera
- Extra ultrawide camera flexibility
Cons
- Battery life may not suit highly active or heavy users
- No stereo speakers
- No wireless charging
- No confirmed display protection
- Older USB 2.0 data speeds
- Secondary cameras may be less useful
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Honor 80 GT is a smartphone positioned around $500.00, released in December 2022.
It features a 6.7" display, AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10, 1400 nits (peak), with 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) resolution, and a 120Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Qualcomm SM8475 Snapdragon 8 + Gen 1 (4 nm), with 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM.
For photography, the phone offers a 54MP main camera, a camera setup that includes 54 MP, f/1.9, (wide), 1/1.49", PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro), a 16MP selfie camera.
Battery life is supported by a 4800mAh battery, 66W charging.
Overall, it looks like suitable for users who care about mobile photography.
Detailed Review
Honor 80 GT offers a balanced smartphone experience with Qualcomm SM8475 Snapdragon 8 + Gen 1 (4 nm), a AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10, 1400 nits (peak) display, and a 54MP main camera backed by a 4800mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!