Honor Magic V5
Honor Magic V5 specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 8.0" |
| Resolution | 2172 x 2352 pixels (~403 ppi density) |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 5000 nits |
| Brightness | 5000 nits |
| Protection | Honor Super Armored Inner Screen, Mohs level 4 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Processor | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| AnTuTu Score | 1709461 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Operating System | Android 15 |
| UI Layer | MagicOS 9 |
| Main Camera | 50MP |
| Camera Setup | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), PDAF, OIS 64 MP, f/2.5, 70mm (periscope telephoto), 1/2.0", 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 13mm, 122? (ultrawide), AF |
| Features | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30/60fps (10-bit), 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Camera | 20MP |
| Selfie Features | HDR |
| DxOMark Score | 164 |
| Capacity | 6100mAh |
| Charging Speed | 66W |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Charging | Yes |
| Dimensions | Unfolded: 156.8 x 145.9 x 4.1 mm or 4.2 mmFolded: 156.8 x 74.3 x 8.8 mm or 9.0 mm |
| Weight | 217g |
| Build Material | N/A |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, p |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, CDMA, HSPA, CDMA2000, LTE, 5G |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 3.1, OTG, Display Port 1.2 |
| Headphone Jack | No |
| Stereo Speakers | Yes |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Advanced LTPO display technology
- Smooth 120Hz refresh rate
- Outstanding outdoor brightness
- Huge battery capacity
- Fast charging support
- Capable main camera
Cons
- Not the most feature-packed option in its segment
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Honor Magic V5 is a smartphone positioned around $1,800.00, released in July 2025.
It features a 8.0" display, Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 5000 nits , with 2172 x 2352 pixels (~403 ppi density) resolution, and a 120Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm), with 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM.
For photography, the phone offers a 50MP main camera, a camera setup that includes 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), PDAF, OIS 64 MP, f/2.5, 70mm (periscope telephoto), 1/2.0", 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 13mm, 122? (ultrawide), AF, a 20MP selfie camera.
Battery life is supported by a 6100mAh battery, 66W charging, wireless charging support.
Overall, it looks like strong enough for smooth daily use and multitasking, a good option for users who need long battery life, suitable for users who care about mobile photography.
Detailed Review
Honor Magic V5 offers a balanced smartphone experience with Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm), a Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 5000 nits display, and a 50MP main camera backed by a 6100mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!