Honor View30
Honor View30 specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.6" |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Type | IPS LCD |
| Brightness | N/A nits |
| Protection | Yes |
| Chipset | Kirin 990 (7 nm) |
| Processor | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| AnTuTu Score | 313835 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Operating System | Android 10 |
| UI Layer | no Google Play Services |
| Main Camera | 40MP |
| Camera Setup | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4.0", PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.4, 16mm (ultrawide) |
| Features | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@960fps, (gyro-EIS) |
| Selfie Camera | N/AMP |
| Selfie Features | HDR |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 4200mAh |
| Charging Speed | 40W |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
| Dimensions | 162.7 x 75.8 x 8.9 mm (6.41 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 213g |
| Build Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, p |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack | No |
| Stereo Speakers | No |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Versatile zoom camera setup
- Extra ultrawide camera flexibility
- NFC support
- Premium build quality
- 5G connectivity
- USB OTG support
Cons
- No AMOLED/OLED display
- Only 60Hz refresh rate
- Battery life may not suit highly active or heavy users
- Modest main camera resolution
- No stereo speakers
- No wireless charging
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Honor View30 is a smartphone positioned around $450.00, released in April 2020.
It features a 6.6" display, IPS LCD, with 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) resolution, and a 60Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Kirin 990 (7 nm), with 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM.
For photography, the phone offers a 40MP main camera, a camera setup that includes 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4.0", PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.4, 16mm (ultrawide).
Battery life is supported by a 4200mAh battery, 40W charging.
Overall, it looks like a strong value choice in its price range.
Detailed Review
Honor View30 offers a balanced smartphone experience with Kirin 990 (7 nm), a IPS LCD display, and a 40MP main camera backed by a 4200mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!