Huawei nova 10
Huawei nova 10 specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.7" |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10 |
| Brightness | N/A nits |
| Protection | N/A |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
| AnTuTu Score | 349730 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Operating System | HarmonyOS 2.0 (China) |
| UI Layer | no Google Play Services |
| Main Camera | 50MP |
| Camera Setup | 50 MP, f/1.9, 27mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 112? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 4K, 1080p, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Camera | 60MP |
| Selfie Features | HDR |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 4000mAh |
| Charging Speed | 66W |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | Yes |
| Dimensions | 162.2 x 73.9 x 6.9 mm (6.39 x 2.91 x 0.27 in) |
| Weight | 168g |
| Build Material | N/A |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (under display, optical), acceleromete |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, CDMA, HSPA, LTE |
| SIM Type | Nano-SIMNano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack | No |
| Stereo Speakers | Yes |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Vibrant AMOLED/OLED display
- Smooth 120Hz refresh rate
- Fast charging support
- Capable main camera
- Extra ultrawide camera flexibility
- Strong performance for daily use and gaming
Cons
- Battery life may not suit highly active or heavy users
- No wireless charging
- No confirmed display protection
- No 5G connectivity
- Older USB 2.0 data speeds
- Limited SIM flexibility
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Huawei nova 10 is a smartphone positioned around $600.00, released in July 2022.
It features a 6.7" display, OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10, with 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) resolution, and a 120Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm), with 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM.
For photography, the phone offers a 50MP main camera, a camera setup that includes 50 MP, f/1.9, 27mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 112? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth), a 60MP selfie camera.
Battery life is supported by a 4000mAh battery, 66W charging.
Overall, it looks like suitable for users who care about mobile photography.
Detailed Review
Huawei nova 10 offers a balanced smartphone experience with Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm), a OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10 display, and a 50MP main camera backed by a 4000mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!