Xiaomi Black Shark 5
Xiaomi Black Shark 5 specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.7" |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Type | AMOLED, 144Hz, 1300 nits (peak) |
| Brightness | 1300 nits |
| Protection | N/A |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Processor | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| AnTuTu Score | 449962 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM, 128GB 12GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Operating System | Android 12 |
| UI Layer | Joy UI 13 |
| Main Camera | 64MP |
| Camera Setup | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF 13 MP, f/2.4, 120? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 1080p@960fps |
| Selfie Camera | 16MP |
| Selfie Features | HDR |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 4650mAh |
| Charging Speed | 120W |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
| Dimensions | 163.8 x 76.3 x 10 mm (6.45 x 3.00 x 0.39 in) |
| Weight | 218g |
| Build Material | N/A |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, p |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, CDMA, HSPA, LTE, 5G |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack | No |
| Stereo Speakers | Yes |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Vibrant AMOLED/OLED display
- Ultra-smooth 144Hz refresh rate
- Good display brightness
- Very fast charging
- Capable main camera
- Extra ultrawide camera flexibility
Cons
- Battery life may not suit highly active or heavy users
- No wireless charging
- No confirmed display protection
- Older USB 2.0 data speeds
- Secondary cameras may be less useful
- Limited SIM flexibility
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Xiaomi Black Shark 5 is a smartphone positioned around $650.00, released in April 2022.
It features a 6.7" display, AMOLED, 144Hz, 1300 nits (peak), with 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) resolution, and a 144Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm), with 128GB 8GB RAM, 128GB 12GB RAM, 256GB 12GB RAM.
For photography, the phone offers a 64MP main camera, a camera setup that includes 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF 13 MP, f/2.4, 120? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro), a 16MP selfie camera.
Battery life is supported by a 4650mAh battery, 120W charging.
Overall, it looks like suitable for users who care about mobile photography.
Detailed Review
Xiaomi Black Shark 5 offers a balanced smartphone experience with Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm), a AMOLED, 144Hz, 1300 nits (peak) display, and a 64MP main camera backed by a 4650mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!