Xiaomi Poco M7 4G
Xiaomi Poco M7 4G specifications including display, chipset, camera, battery, connectivity, and design details.
| Size | 6.9" |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~374 ppi density |
| Type | IPS LCD, 144Hz, 700 nits (typ), 850 nits (HBM) |
| Brightness | 850 nits |
| Protection | N/A |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| Processor | Octa-core (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| AnTuTu Score | 132349 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Operating System | Android 15 |
| UI Layer | HyperOS 2 |
| Main Camera | 50MP |
| Camera Setup | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 8MP |
| Selfie Features | HDR |
| DxOMark Score | N/A |
| Capacity | 7000mAh |
| Charging Speed | 33W |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | Yes |
| Dimensions | 171.1 x 80.5 x 8.6 mm (6.74 x 3.17 x 0.34 in) |
| Weight | 224g |
| Build Material | N/A |
| Colors | N/A |
| Water Resistance | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Face Recognition | No |
| Network | GSM, HSPA, LTE |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack | No |
| Stereo Speakers | No |
We do not guarantee 100% accuracy of specifications, but we work hard to ensure every detail is correct.
Pros
- Ultra-smooth 144Hz refresh rate
- Huge battery capacity
- Capable main camera
- Generous storage options
- Reverse charging support
Cons
- No AMOLED/OLED display
- Display brightness could be better
- Charging speed feels slow for modern heavy usage
- A full 0 to 100% charge can take over an hour
- Performance is limited for demanding tasks
- No NFC support
AI Phone Summary
A quick smart overview based on this phone’s specifications.
The Xiaomi Poco M7 4G is a smartphone positioned around $170.00, released in August 2025.
It features a 6.9" display, IPS LCD, 144Hz, 700 nits (typ), 850 nits (HBM), with 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~374 ppi density resolution, and a 144Hz refresh rate.
For performance, it is powered by the Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm), with 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM.
For photography, the phone offers a 50MP main camera, a camera setup that includes 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens, a 8MP selfie camera.
Battery life is supported by a 7000mAh battery, 33W charging.
Overall, it looks like a good option for users who need long battery life, suitable for users who care about mobile photography, a strong value choice in its price range.
Detailed Review
Xiaomi Poco M7 4G offers a balanced smartphone experience with Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm), a IPS LCD, 144Hz, 700 nits (typ), 850 nits (HBM) display, and a 50MP main camera backed by a 7000mAh battery. It suits users looking for solid daily performance, multimedia use, and practical features.
Comments (0)
No comments yet. Be the first to comment!